Chybějící zub

Pokud jste již z nějakého důvodu přišli o jeden či více zubů, tak nezoufejte. Lze je většinou doplnit. Kromě posledních (třetích) stoliček,  lze zuby nahradit třemi způsoby:

1. Přirozené je nahradit ztracený zub novým, a to zubním implantátem.
Je to v podstatě nový kořen zubu, ve tvaru válce, zhotovený z titanu. Při drobném zákroku se tato "hmoždinka" vsadí do čelisti na správné místo a ranka v dásni se zašije. Po několika týdnech, během kterých implantát v kosti pevně zaroste, se zhotoví a upevní vhodná zubní korunka. Podrobnější informace můžete najít pod odkazem zubní implantáty. 

2. Klasické řešení je překlenutí mezery pomocí můstku. Jde o výrobek zubní laboratoře, který sestává ze tří nebo více spojených umělých korunek. Nejdříve je třeba upravit zuby, které s mezerou sousedí, potom se udělá otisk do speciální hmoty a během několika dní se na tyto připravené zuby můstek úpevní. Jde tedy o pevnou náhradu, která je na zubech nacementovaná, a kterou nemůžete sami uvolnit. Nevýhodou je nutnost broušení okolních zubů a obtížné čištění pod můstkem, kde mohou zůstávat zbytky potravy. Proto doporučujeme pevné můstky tam, kde je buď nedostatek kosti pro ošetření implantátem, nebo stav okolních zubů je natolik špatný, že vyžaduje rekonstrukci korunkou (tzn. např. velké staré výplně, rozsáhlé kazy, apod.)

3. Třetí možností je doplnění chrupu snímací náhradou (protézkou). Toto řešení umožňuje nahradit snadno a rychle větší počet zubů. Bohužel žvýkací funkce chrupu je často velmi omezena. Proto volíme tento způsob většinou jako dočasné řešení, do doby, než se uskuteční ošetření kvalitnější.

Okrajově se používají i jiné techniky náhrady zubu, např. pomocí autotransplantátu, tedy přesazení vlastního zubu na jiné místo. Je to náročná technika s nejistým výsledkem.