Úrazy zubů

Pokud se Vám, nebo někomu ve Vašem okolí stal úraz zubu, doporučujeme co nejdříve navštívit zubního lékaře. Záleží na závažnosti úrazu a na tom, zda se jedná o stálý zub nebo dočasný.

V lehkém případě dochází pouze k naražení zubu. To se pozná tak, že zub je mírně pohyblivý a citlivý, ale je na svém místě. Většinou se situace uklidní sama, pouze je třeba jíst měkkou stravu a zub celkově šetřit. I takový malý otřes zubu může však později vést k jeho odumření a dalším komplikacím. To se projeví ztmavnutím zubu, případně vznikem otoku nebo píštěle u zubu. Proto doporučujeme takové zuby dlouhodobě sledovat zubním lékařem, provádět zkoušky na chlad a RTG snímky. 

V závažnější situaci dojde k tzv. subluxaci zubu, neboli vykloubení, kdy zub je různě posunutý v dásni. Okolí bývá zkrvavené, zub zaražený do dásně, nebo naopak povystouplý. Je třeba ihned vyhledat zubní ordinaci, kde bude zhotoven RTG snímek a navržen postup ošetření. Každopádně můžete mezitím tlumit bolest běžně dostupnými utišujícími léky a aplikovat studený obklad na postižené místo.

V krajním případě dojde k úplné ztrátě zubu (luxaci). Pokud se Vám jej podaří najít, je možno jej v ideální situaci vsadit zpět do čelisti, zadlahovat, a tak zachránit. Rozhoduje čas od úrazu a stav zubu i kostěnného lůžka. Zub nesmí vyschnout ! Proto se doporučuje zub opláchnout vlažnou vodou a vložit do mokrého kapesníku. Nejlepší je fyziologický roztok, který můžete zakoupit v lékárně, v nouzi lze použít sliny nebo mléko. Smysl má zachraňovat pouze zdravý zub s kořenem. Pokud se jedná o situaci, kdy byl zub pohyblivý již před úrazem (mléčný zub nebo paradentóza), spěchat již nemusíte.

Pokud je zub pevný, ale došlo k odlomení různě velké části zubní korunky, je opět nutné co nejdříve navštívit zubní ordinaci. Po vyšetření a vyhodnocení RTG snímku lékař rozhodne o nejlepším postupu. Volba ošetření záleží na mnoha faktorech (rozsah poškození, věk, doba od úrazu a pod.). Důležité je přijít včas. Nezapomínejte také na předcházení úrazů a chraňte své zuby např. sportovními chrániči. Rádi Vám poradíme.

Ordinační hodiny
Objednejte se
Tel.: +420 515 225 202
Mobil: +420 605 556 672
Objednací formulář zde
Adresa
Havlík Dental Clinic s.r.o. 
Fibichova 1043/4
669 02 Znojmo
e-mail: recepce@hdclinic.cz