Důležité informace

Před návštěvou ordinace

appointment

Návštěva zubní ordinace většinou nepatří mezi nejpříjemnější zážitky. Hlavní roli na tom většinou hraje dřívější nepříjemná zkušenost, ale často také rodinná tradice, kdy zubní lékař slouží jako strašák. Aby se tento zakořeněný strach odboural, je nutná především důvěra v ošetřujícího lékaře a šetrný přístup personálu. Příjemné prostředí ordinace i čekárny, podtržené klidnou hudbou, umí navodit pohodovou atmosféru. Ideální je seznámit se s prostředím a lékařem během krátké kontrolní návštěvy, kdy Vás nečeká nic náročného, dozvíte se o stavu Vašeho chrupu, vyslechnete si, jaké ošetření by bylo pro Vás nejvhodnější a obdžíte rady týkající se domácí péče o zuby. Navržený léčebný plán si doma prohlédnete, promyslíte jeho finanční stránku a rozhodnete se.

Naopak nedoporučujeme, abyste navštívili Vy nebo Vaše dítě poprvé zubního lékaře,až když nějaký ten zub začne hodně zlobit. To se potom nemůžete divit, že příjemné zážitky nejsou na programu dne. Většina problémů se zuby je totiž způsobena dlouhodobým působením bakteriálního zubního plaku a nevznikne během několika dní.

Návštěva zubní ordinace by měla být dobře snesitelná pro všechny zůčastněné. Pacient-klient by se měl setkat s příjemným, vnímavým personálem a naopak sám pacient může svým chováním a stavem ústní hygieny výrazně přispět k dobré náladě personálu.

Asi nejhorším prohřeškem jsou nedbale vyčištěné zuby a alkoholový či tabákový odér. Jak má zubní lékař provést kvalitní podrobné vyšetření, když jsou zuby často velmi nedostatečně vyčištěné. Dovedete si asi představit, jaké to je, lovit mezi zuby několik dní staré zbytky jídla. Takže prosíme Vás všechny, před návštěvou ordinace si opravdu velmi pečlivě vyčistěte zuby, nejlépe i mezizubní prostory. Vyvarujte se také požívání aromatických potravin, alkoholu a kouření !!!

Pečlivě volte i vhodný oděv. Silný rolák nebo naopak drahý kostýmek nejsou úplně to nejlepší. Delší sezení nebo ležení na zubařském křesle vyžaduje pohodlný, volný a lehký oděv, například sportovní, ve kterém se budete cítit dobře a příjemně. Během ošetření používáme různé roztoky, desinfekční přípravky a materiály, které by mohly, přes veškerou opatrnost, zanechat neodstranitelné skvrny na šatech.

Můžete si k nám přinést Vaší oblíbenou hudbou na CD nebo ještě lépe mobilní telefon, Ipod nebo jiný MP3 přehravač se sluchátky a během ošetření relaxovat. Kromě chirurgickým zákroků, kdy je nutné dodržení sterilních podmínek, není u nás problém.

music relax 3

Člověk by měl být  vyspaný, odpočatý, lehce najezený a dobře naladěný.

Těšíme se na Vaši návštěvu. 


Co dělat po chirurgickém zákroku

Po zavedení zubního implantátu nebo jiném chirurgickém zákroku se může vyskytovat mírná bolestivost, která trvá zhruba jeden až dva dny. Tuto bolest lze tlumit běžnými analgetiky, jako je například Paralen, Panadol, Brufen apod. Vyhněte se ale analgetikům, která obsahují kyselinu acetylsalicylovou, a to například Acylpyrinu, Anopyrinu. Tato analgetika by Vám mohla způsobovat krvácení.

Jak se mám chovat dál?

Následující den se u Vás může objevit mírný otok a přetrvávat ještě mírná bolest. V den po provedeném zákroku, první a druhý den vzniká určitý otok měkkých tkání. Jde však o normální reakci Vašeho organizmu. Většinou jde o otok mírný, záleží však vždy na rozsahu operačního výkonu. Velikost otoku zmenšíte intenzivním chlazením operované oblasti, a to co nejdříve po výkonu, kdy po celý večer až do usnutí a následující den budete obličej chladit. K chlazení jsou vhodné chladící polštářky pro tento účel vyráběné. Chladící prostředek nepřikládejte přímo na kůži, ale zabalte do kapesníku. Není vhodné také chladit obličej kapesníkem namočeným pouze do studené vody. Na spánek si nezapomeňte podložit hlavu, tak aby hlava byla výše než tělo.

Co mohu po zákroku jíst?

Po zákroku jezte pouze vlažnou, kašovitou stravu. Také nápoje jsou vhodnější spíš chlazené. Horká strava i nápoje by Vám mohli způsobit krvácení rány. První a druhý pooperační den jezte tedy kašovitou stravu. Od třetího dne však již můžete jíst normální stravu, ale je vhodné kousat pouze na neoperované straně.

Jak mám potom o své zuby pečovat?

První až třetí den po operaci vyplachujte ústa desinfekčním roztokem, a to po každém jídle. Od čtvrtého dne, po zavedení implantátu nebo chirur. zákroku, kromě vypláchnutí úst, ještě intenzivně vyplachujte ústa po dobu jedné minuty, a to třikrát denně. Večer, po zákroku a také první pooperační den, nepoužívejte zubní kartáček v operované oblasti. Od druhého dne již můžete opatrně zkusit šetrné čištění zubů, a to i v operované oblasti. V případě, že by došlo ke krvácení, stlačte krvácející místo, a to nejlépe přežehleným kapesníkem, který přikousnete na dané místo po dobu třiceti minut.

Nezapomínejte na ústní hygienu!

Pamatujte na to, že při zanedbání hygieny se tvoří na implantátech povlaky, vzniká zánět a implantát se pak může uvolnit.