Dentální hygiena

Kdo je dentální hygienistka?

Dentální hygienistka (DH) je vyškolená odbornice na správnou péči o zuby. Pomáhá zubním lékařům udržovat zdravý a krásný chrup všech lidí. Její prací je profesionální čištění zubů, informace, motivace a nácvik správné ústní hygieny.

Myslíte si, že ji nepotřebujete?

Většina lidí je přesvědčena, že jejich čištění zubů nemá chybu. Ve skutečnosti si lidé čistí zuby většinou nedostatečně, nevhodnými pomůckami i způsobem. Proto také tolik lidí trpí zubním kazem, špatným dechem a paradontozou. Čistý zub totiž nemůže onemocnět.

Kdo by měl DH navštívit?

Dentální hygienistku by měli navštěvovat všichni, kdo mají zuby nebo zubní náhrady, protože pouze tam se mohou dozvědět, jaký způsob čištění zubů je pro ně vhodný. Zvláštní způsob čištění vyžaduje např. chrup s rovnátky, zuby stěsnané, korunky, můstky a implantáty.
Jiný způsob čištění je vhodný pro děti, jiný pro dospělé, těhotné ženy, seniory či lidi s hendikepem. Špatná péče o zuby se nejdříve projeví zánětem dásně s krvácením a zduřením, tvorbou zubního kamene, špatným dechem a vznikem zubních kazů. Poté následuje parodontitida s viklavostí a ztrátou zubů. Čištění nevhodnou technikou a kartáčky vede k odhalování krčků a vzniku krčkových defektů, které bývají velmi citlivé.
Chrup, který je dobře udržován a pravidelně kontrolován, nevyžaduje později náročné ošetření.

Co konkrétně DH dělá?

Základem je podrobné vyšetření stavu dásně a úrovně ústní hygieny. Zjišťuje, zda jsou na zubech povlaky (plak) nebo usazeniny (zubní kámen, jestli je dáseň zarudlá, zda krvácí a zda jsou přítomny kapsy (choboty) kolem zubů.

                   DH

A když něco zjistí?

Po prohlídce Vás seznámí s nálezem a vysvětlí Vám, co je potřeba udělat, aby byly zase zuby bílé a dáseň zdravá. Při vážnějších zánětu dásně Vám většinou doporučí i podrobné vyšetření u zubního lékaře – parodontologa, který provede RTG vyšetření a plán léčby. Pokud dáte na jejich rady, domluvíte si další termíny návštěva a začnete společně pečovat o Vaše zuby, tak jak si to zaslouží.

Jakým způsobem se zuby dají očistit?

Dnes se používá hlavně ultrazvukový přístroj s jemnými koncovkami, které kmitáním rozruší tvrdé
i měkké nánosy na zubech a zničí i bakterie. Někdy
se používají i ruční nástroje, které jsou také velmi jemné. Následuje konečné leštění kartáčky a pastou a posílení skloviny fluoridovým gelem.

Nebolí to?

Vyšetření i čištění je velice jemné a pro většinu klientů bezbolestné. Pokud jsou již kořeny zubů odhalené
a upozorníte na zvýšenou citlivost, zajistíme Vám ošetření v místním znecitlivení. Hygienistka vždy pracuje v blízkosti zubního lékaře a úzce s ním spolupracuje. Lékař Vám zuby i dáseň znecitliví
a čištění může začít.

Jak často se má chodit na ústní hygienu?

Záleží na tom, v jakém stavu se Váš chrup nachází a také hlavně na kvalitě Vaší domácí péče o zuby. Když už má někdo problémy s dásní, měl by chodit přibližně 4x ročně. Pokud problémy nemá a chce pouze zuby přeleštit, stačí 2x ročně. Vždy Vám doporučíme vhodný interval.

Nemusím už vůbec chodit k zubaři?

Naopak. Kontrola u zubního lékaře je nenahraditelná. Díky pravidelným kontrolám lze odhalit zubní kaz či zánět dásně již v pořádku, kdy stačí nenáročné ošetření k jeho vyléčení. Součástí prohlídky by také mělo být i vyšetření dásně a zhotovení preventivních snímků s jejich vyhodnocením. Ty často ukážou skryté kazy mezi zuby nebo nevyhovující výplně. Rozhodně nenechávejte návštěvu zubaře až na situaci, kdy Vás začne zub bolet. To již bývá zub vážně poškozen
a jeho záchrana je náročná, někdy i nemožná.

A co ještě DH dělá?

Pracovní náplní dentální hygienistky je také bělení zubů, aplikace zubních šperků (kamínky), prodej pomůcek na čištění zubů, péče o suchá ústa, výživové poradenství atd.

Kde dobrou hygienistku najdu?

Doporučujeme Vám návštěvu našeho moderního stomatologického centra. V příjemném prostředí zde pracuje zkušená a empatická dentální hygienistka Bc. Magdaléna Řiháčková, DiS, která se o čistotu Vašich zubů dokonale postará.

Objednat se můžete na tel. 605 55 66 72
nebo přes e-mail: recepce@hdclinic.cz