Ošetření kořenových kanálků

Ošetření kořenových kanálků je procedura, kterou již pravděpodobně prošla většina z Vás. Odborně tomu říkáme endodontické ošetření, neboli "endo" . A je  to právě toto ošetření, kterého se mnoho lidí velmi obává. Přitom se jedná často o jediný způsob, jak zbavit trpícího bolestí a zároveň zachránit zub. U nás se však ničeho obávat nemusíte.

Základem je dobré znecitlivění a pečlivá práce, nejlépe s mikroskopem

bolest zubu

Podstatou ošetření je odstranění zánětem postižené zubní dřeně z kořenových kanálků a jejich vyplnění vhodným materiálem. Takový zub " bez nervů" již nebolí, a po zpevnění vhodnou korunkou, může plnit svoji funkci celý život, jako ostatní zuby.

endo6

Endodontické ošetření provádíme v těchto případech:

  • Klient se dostaví s tím, že ho zub značně bolí nebo začíná bolet (často v noci). Jde o klasický případ zánětu zubního nervu, neboli odb. pulpitis. V této situaci pomůže jedině zub dobře znecitlivit a provést ošetření kanálků, většinou ve dvou návštěvách. V první se provede nejnutnější ošetření, a po zklidnění příznaků se ve druhém dokončí.
  • Klient se dostaví na plánovanou výměnu nevyhovující výplně (plomby), např. starý amalgám s kazem a po odstranění materálu se zjistí, že kaz zasahuje až do zubní dřeně (lidově: nerv) nebo její těsné blízkosti.  Pouhé zhotovení nové výplně by mělo za následek citlivost zubu, způsobenou chronickým zánětem dřeně, vedoucí buď k akutnímu zánětu s bolestí nebo odumření (nekróze). Touto cestou se bakterie z kazu dostávají do dřeňové dutiny a kořenovými kanálky dále do okolní kosti.
  • Klient se dostaví na vyšetření s píštělí nebo otokem u zubu. Jakmile dojde k zlikvidování zubní dřeně zánětem, šíří se bakterie kanálky do okolí zubu. Tam se vytvoří zánětlivé ložisko vyplněné hnisem, které se občas projeví akutním zánětem- otokem.
  • Klient se dostaví na kontrolní vyšetření a je zcela bez obtíží. Na kontrolním RTG snímku zjistíme zánětlivé ložisko u hrotu kořene některého zubu. Jedná se o chronickou periapikální periodontitidu (lidově váček).Při vyšetření je diagnóza potvrzena negativní reakcí na chladový test. Často má zub hluboký kaz, velkou výplň, nebo korunku. Příčinou bývá také poranění předních zubů v minulosti.
  • Klient se dostaví kvůli problémům se zubem, který však byl v minulosti již jednou takto ošetřován. Přesto se pod ním udělal zánět, který se postupně zvětšuje a začíná bolet. Příčinou bývá často nedokonalé endodontické ošetření, po kterém v kořenech zůstala infekce, která se šíří do okolí.

roots4

Princip ošetření je jasný: Vyčistit kanálky a dobře je zaplnit. Bohužel praxe je díky přírodě poněkud složitější.

Většina zubů má více kanálků (přední zuby 1-2, malé stoličky a špičáky 1-3, stoličky 3-5).Tedy čím více dozadu, tím složitější systém kanálků a tím méně místa a světla. Kanálky jsou často silně zahnuté, tenké či částečně neprostupné. Proto často bývá ošetření těchto zubů málo úspěšné.

roots2

Proto, aby bylo ošetření kanálků u nás úspěšné, děláme následující :

  1. Ošetření kanálků věnujeme vždy dostatek času.  Abychom mohli tenké a spletité kanálky důkladně vyčisit a vydesinfikovat, je potřeba většinou alespoň  30 minut na 1 kanálek.
  2. Při ošetření používáme zvětšovací techniku. Abychom dobře viděli a našli všechny kanálky, potřebujeme k tomu zvětšovací zařízení (lupové brýle nebo mikroskop)
  3. Okolí zubu chráníme gumovou blánou. (kofferdam). Tím zabráníme možnému úniku desinfekce do úst, kontaminace kanálků slinami , apod.
  4. Používáme vždy nové kořenové nástroje. Není nic horšího než zalomení opotřebovaného nátroje uvnitř kanálku. Jeho následné vyjmutí je téměř nadlidský úkol a podaří se pouze s mikroskopem.
  5. Nahříváme si desinfekci a provádíme její aktivaci v kanálku. Protože bakterální infekce v zubu je velmi silná, je potřeba maximální účinnost desinfekčních prostředků.
  6. Kanálky plníme nahřátou gutaperčou. Po vyčištění, desinfekci a vysušení kanálků je můžeme díky této technice dokonale zaplnit, včetně častých odboček.  
  7. Vše kontrolujeme na digitálních RTG snímcích. Bez rentgenu nelze dělat dobrou endodoncii. Většinou je potřeba jeden snímek před ošetřením, jeden až dva během a jeden po ošetření. Může se Vám to zdát moc, ale díky moderním RTG přístrojům, senzorům a digitálnímu zpracování obrazu je celková dávka stejná jako u jednoho snímku před 10-20 lety.Samozřejmě neděláme snímky zbytečně, ale pokud se zub neošetří správně, začně po pár měsích zlobit a budou následovat stejně další snímky, a možná ztráta zubu.

Ošetření kořenových kanálků je časově a technicky velmi náročné. Často trvá dvě hodiny a spotřebuje se během něj mnoho speciálních kořenových nástrojů, které používáme pouze jedenkrát.
K ošetření používáme  několik velmi nákladných přístrojů včetně mikroskopu. Proto se nelze divit, že pečlivě provedené endodontické ošetření bývá také finančně poněkud náročnější. Jde však o záchranu zubu a to za to stojí. Spolehlivě zaplněný zub bude ještě dlouhé roky pevným pilířem, na kterém bude držet například keramický most za několik desítek tisíc. Pokud by se na ošetření šetřilo a zub selže, přijdete o celý drahocenný můstek.

roots5