Čím čistit zuby?

Dnes je na trhu dostupné opravdu velké množství pomůcek na čištění zubů. Jak vybrat ty správné? Důležité je si uvědomit, že čištění pouze zubním kartáčkem bohužel nestačí.
I když budete čistit zuby nejlepším kartáčkem třeba hodinu, pravděpodobně se vůbec nedostanete do mezizubních štěrbin. K tomu slouží především zubní nitě a mezizubní kartáčky.

           tepefloss satin

Pokud tyto pomůcky pravidelně nepoužíváte, je velmi pravděpodobné, že mezi Vašimi zuby, vznikne dříve či později nějaký problém. Pravidelně se rozumí alespoň jednou denně.

  1. Dlouhodobé působení bakterálního zubního plaku na povrch zubu vede k jeho rozrušení působením kyselin a vzniku defektu ve sklovině, tedy zubnímu kazu.
  2. Bakterie jsou ale také v kontaktu s povrchem dásně, kde vyvolávají imunitní reakci a vznik zánětu. Zánět dásně je při vyšetření dobře rozpoznatelný díky změně barvy (zarudnutí), díky zduření a zvýšenému krvácení. Pokud příčina zánětu nepomine, po různě dlouhé době dojde k narušení hlubších tkání závěsného aparátu zubů, vzniku té obávané "paradentózy" a postupné ztrátě zubů.
    Na vznik paradentózy tedy nemá zpravidla podstatný vliv věk, ani geny získané od rodičů, ale bakterie.

Velkou úlohu hraje, jaké bakterie se do úst dostanou jako první, tedy v dětství. Zde musím varovat všechny rodiče a prarodiče, aby si uvědomili, že především bakterie z jejich slin, bývají naočkovány do dětských úst během neuváženého olizování lžiček a dudlíků !!!

                  plaque mikro

Existuje několik dalších šikovných pomůcek, které jsou určené ke zlepšení čištění v komplikovaných situacích, jako jsou např. fixní rovnátka, můstky a implantáty.

Zubní nitě (vlákna, floss)

Zubní nitě jsou vhodné především pro čištění úzkých mezizubních prostor, tedy hlavně pro přední zuby. Také děti a mladí lidé mají často mezizubní prostory vyplněné zcela dásní, a tudíž se do nich mezizubní karáčky nevejdou. Pro bakterie je to však velmi dobrý skrýš. Na trhu jsou voskované i nevoskované, tenčí i silnější s fluorem či bez. Každému vyhovuje něco jiného, nejlépe se poraďte o výběru hned v zubní ordinaci nebu o dentální hygienistky.
Zubní nitě jsou levné, skladné, hodí se do kabelky nebo kapsy u saka. Ve vyspělích zemích je běžné, že se lidédo práce berou svůj kartáček a zubní nit, a po obědě se krátce věnují svým zubům. Vědí totiž, jak je čištění mezizubních prostor důležité a jak nákladné bývá kvalitní zubní ošetření.
Je na čase vzít zodpovědnost za zdraví svých zubů do svých rukou!

zubní nit

Mezizubní kartáčky

Jedná se o různě tvarované miniaturní štětičky s obrovskou schopností zachytávat zubní plak.
Jsou určeny do větších mezizubních prostor, tedy hlavně dozadu. Používají se bez pasty, případně namočené v ústní vodě nebo desinfekčním gelu. Aby plnily svoji funkci dobře, nesmí být ani malé ani moc velké. Ty malé nejsou dost účinné, ty velké zraňují dáseň a zbytečně zvětšují štěrbiny. Výrobci nabízejí systémy rovné, zahnuté, s držátkem i bez něj. Opět Vám nejlépe poradí odborník v zubní ordinaci nebo dentální hygienistka.

MZ tepe řada čištění mz kart

Jednosvazkový kartáček (solokartáček)

Tento zahnutý štěteček s dlouhou rukojetí dokáže výborně vyčistit i ta nejvzdálenější zákoutí.
Hodí se především na poslední stoličky nahoře i dole, kde dávivý reflex často zabraňuje nasazení klasického kartáčku. Dále je vhodný k čištění kolem rovnátek a za dolními zuby, kde se usazuje nejvíce zubního kamene. Čím méně pravidelně jsou Vaše zuby narostlé, tím více času a píle při čištění potřebují.

            solo kart.

Orto kartáček

Existují i speciální kartáčky na čištění zubů pro nositele fixních rovnátek, Většinou mají úzkou hlavičku, nebo prohlubeň uprostřed, aby se štětiny dostaly přes drátky až k povrchu zubů. Je velmi smutný pohled na zuby mladého člověka, který sice dva nebo více let nosil rovnátka s vidinou krásných a rovných zubů, ale nějak se pozapomnělo na nutnost zvýšené péče o ně. Taková fixní rovnátka totiž ohromně zkomplikují možnost čištění zubů. Proto je nezbytné, aby současně s nasazením rovnátek byl člověk poučen o správné technice čištění zubů a aby byly také prováděny kontroly, zda opravdu čistí.
                              Orto kartáček

Super-floss

Jedná se o speciální zubní nit určenou pro čištění protetických zubních náhrad, zejména keramických můstků a náhrad nesených zubními implantáty. Dále jsou vhodné na čištění rovnátek.
Toto vlákno je tvořeno tenkým plastovým koncem, který slouží jako zavaděč do mezery či pod můstek. Následuje silná část, která výborně vyčistí a vyleští povrch a zbytek tvoří normální zubní nit. Někdy je obtížné vlákno do prostoru zavést, proto doporučujeme pořídit si i specální zavaděč.

oral-b-super-floss  

Škrabka na jazyk

Jedná se o plastové škrabky různého tvaru, které napomáhají odstraňovat bakterální povlak z povrchu jazyka. Pokud Vám to nevadí, můžete to zkusit. Stačí jen 1x týdně. Tato technika je vhodná při léčbě paradentózy a při zápachu z úst. Možná je i kombinace s ústní vodou nebo pastou. Poraďte se s odborníkem.

škrabka

Elektrický kartáček

Někdo dává přednost klasice, někdo má rád technické vymoženosti. Elektrické kartáčky jsou velmi vhodné například pro děti, které s nimi čištění více baví, a nebo pro lidi méně manuálně zručné, kde pomůže nahradit namáhavé pohyby rukou v zápěstí. I když jsou elektrické kartáčky vysoce účinné, neznamená to, že Vám vyčistí zuby samy. Naopak je třeba s hlavičkou kartáčku správně pohybovat, aby se dostala na všechny zuby a ze všech stran. Doba čištění se nijak zásadně nezkrátí, pouze Vás potom nebude bolet ruka. Tyto kartáčky mají většinou menší hlavičku než ty klasické, a tedy se s nimi dostanete i na zadní stoličky. Na trhu jsou dva hlavní druhy : kulaté, které kmitají v kruhu sem a tam, a sonické, které svým tvarem připomínají klasický kartáček. I když pořizovací cena sonických kartáčků není malá, jsou účinější a nemohou poškozovat zubní krčky. Ty starší mívají tvrdší štětiny a kruhový pohyb často může způsobit odhalování krčků a vznik zářezů.

Philiips sonicare sada

Ústní sprchy

Ústní sprchy jsou hodně oblíbené. Umožňují vyplachování zbytečků potravy i z těžko přístupných prostorů. Fungují díky malé trysce, ze které stříká tenký proud vody o nastavitelné intenzitě. Šikovné jsou v péči o můstky nebo náhrady nesené implantáty. Do nádobky můžete přidávat i různé ústní vody s desinfekčním a osvěžujícím účinkem.

Philips son. sprcha

Barvící (detekční) tablety

Výbornou pomůckou pro kontrolu účinnosti Vašeho čištění zubů jsou tyto tablety. Po vyčištění si je nechte rozpustit v ústech a vypláchněte si. Pohledem do zrcadla uvidíte na svých zubech fialově zbarvnené zbytky plaku, který jste ještě nevyčistili. Protože se jedná se o neškodné barvivo, doporučujeme tento způsob kontroly i pro děti, aby rodiče viděli, jak byli úspěšní.

tablety na plak

Ústní vody

Všeobecně se význam a účinek ústních vod značně přeceňuje. Velký podíl na tom má televizní reklama, kde bohužel můžeme slyšet spoustu nepodložených tvzení. Jak jsem uvedl výše, aby mohly být tyto přípravky bezpečně užívány denně, bez škodlivého účinku na ústní sliznici, je koncentrace desinfekčních a protizánětlivých látek velmi nízká a tudíž málo účinná. Často obsahují tyto výrobky vyšší koncentraci alkoholu, který také pálí a dráždí sliznice tváří a jazyka.
Na druhou stranu pro některé věkové skupiny nebo typ onemocnění dásní, může mít používání některých ústních vod příznivý efekt. Dětem a mládeži v našem centru doporučujeme ústní vody s obsahem Fluoru, který zvyšuje odolnost mladých zubů před zubním kazem. Lidé se zánětem dásně mohou posílit účinek mechanického čištění kartáčky závěrečným výplachem .

ElmexEdelwhite voda