Jak pečovat o dětské zuby

Jak pečovat o dětské zuby

dětské zuby

U dětí je nejdůležitější zabránit vzniku zubního kazu. Ten vzniká často již velmi brzy po prořezání zubu, tříleté děti s kazy nejsou výjimkou. Na vině je většinou velké množství sladkostí a špatné čištění zubů. Zodpovědnost nesou samozřejmě rodiče či prarodiče, kteří nešetří na cukrovinkách, aniž by si uvědomovali, jak moc svým dětem zhoršují zdraví. Taková výživa, včetně sladkých nápojů, brzy vede k destrukci zubů a dětské obezitě. Pokud k tomu navíc připočteme většinou nedůsledné čištění zubů, je pouze otázkou času, kdy kazy vzniknou.

Dětské zuby je třeba čistit především v rýhách na žvýkacích plochách, kde zůstává i po běžném čištění mnoho škodlivého tzv. plaku, tj. jemných zbytků potravy. Dalším místem, kde vzniká kaz nejčastěji, často již ve čtyřech letech, jsou mezizubní prostory. Tam, podobně jako u dospělých, se zubní kartáček vůbec nedostane, zatímco bakterie ano. Mohou zde nerušeně „hlodat“ do zubů, dokud nevnikne velký kaz, který se projeví až po prolomení oslabené skloviny. Proto je nezbytné, aby se i u dětí zavedlo, alespoň večer, čištění mezizubních prostor pomocí zubní nitě. Nejvhodnější pomůckou je tzv. flosspic, což je zubní nit opatřená plastovým držátkem různého tvaru a barvy. Jsou k dostání v lékárnách, drogeriích nebo ordinacích. Vydrží přibližně týden.

                       dětské flosspiky
Důležitý je také správný výběr zubního kartáčku a jeho častá výměna, nejpozději po dvou měsících, často však dříve. Pokud již nemá původní tvar, jeho účinnost se blíží k nule.

   kartáčky dětskéPhilips dětský sonicare

Výborným pomocníkem je také jednosvazkový kartáček tzv. solo kartáček. U některých dětí je oblíbenější než ten klasický. Výhodou je, že se rodiče s jeho malou hlavičkou dostanou krásně ke všem zoubkům a rýhám.

                  Curaprox single

Cena těchto pomůcek je zanedbatelná, uvědomíme-li si, kolik peněz se zbytečně utratí za ony sladkosti, které tyto problémy způsobují.

                           
Nelze se nezmínit o kvalitní zubní péči u našich dětí. Kromě již zmíněného vlivu stravy a každodenního čištění, jsou velmi důležité pravidelné kontroly u zubního lékaře. Vhodný interval je půlroční, kdy lze včas odhalit a případně ošetřit počínající zubní kaz. Dítě si také postupně zvyká na nové prostředí a získává důvěru v personál. Důležité jsou i preventivní RTG snímky, počínaje 4 rokem dítěte, které mohou odhalit počínající kaz v mezizubním prostoru a umožní tak jeho včasné ošetření.

Bohužel často se setkáváme se situací, kdy rodič přichází s dítětem poprvé až tehdy, když má dítě obtíže při jídle nebo dokonce zcela zničené zuby. To potom nastává velmi obtížná situace, kdy stav dítěte vyžaduje „nepříjemný“ zákrok a jeho spolupráce je velmi špatná, protože přichází do neznámého prostředí a je vystresované. Mnohdy sami rodiče zhoršují situaci tím, že dítě „zubařem“ straší, místo aby se aktivně podíleli na psychické přípravě dítěte před návštěvou ordinace a pečovali správně o jeho chrup.

Často slýcháváme i názor rodičů, že dětské zuby se nemusí čistit ani spravovat, protože brzy vypadnou. To je bohužel mylný názor, protože zdravý dětský chrup je základním předpokladem vývoje zdravých zubů v dospělosti. Děti, které zakusí bolesti zubů nebo nepříjemnosti spojené s předčasným trháním dětských zubů, si často nesou v sobě tyto pocity i do dospělosti, a často se kvůli tomu pravidelné návštěvě zubní ordinace vyhýbají. Tím se situace zhoršuje a následují další nepříjemné zážitky, neboť nakonec přicházejí až na zubní pohotovost s akutním problémem.

Předčasná ztráta dětských zubů vede k nesprávnému prořezání těch stálých a ke vzniku nepravidelností v chrupu. To znamená kromě estetických důsledků na celý život i zhoršené čištění a tedy vznik kazů, zubního kamene a zánětu dásně. Můžete namítnout, že zubní rovnátka jsou dnes populární a módní, ale není to bez rizika. Drátky na zubech vyžadují velmi důkladné čištění, jinak po několikaletém nošení jsou zuby sice srovnané, ale s různě pokročilými kazy. Také častá nutnost obětování jednoho zubu na každé straně a nemalé finanční náklady na rovnátka nejsou zanedbatelné.

hil (5)

Závěrem lze shrnout, že nejlepší je zdravý dětský chrup, o který je však potřeba aktivně pečovat zdravou výživou, pečlivým čištěním a pravidelnými kontrolami v zubní ordinaci. Zvláštní kapitolou jsou fluoridové zubní pasty, ústní vody a gely nebo tablety, se kterými Vás seznámíme v některém z dalších článků.