Křivé zuby

Málokdo z nás má bohužel ideálně rovné zuby. Může za to dědičnost a nepravidelný vývoj zubů. S dědičností nic nenaděláme, ale správnému vývoji chrupu v dětství a dospívání můžeme pomoci.

rovnátka1

Důležité je, aby děti nepřišly o své zuby předčasně, většinou kvůli kazu. Bohužel stav zubů u většiny dětí je dost špatný a často nezbývá nic jiného než bolavé a rozpadlé zuby odstranit. Proto musíme stále dokola rodičům i dětem zdůrazňovat, jak je důležité pečlivé čištění a zdravá výživa.

Když už se zuby pokřiví, je důležité jejich pozici napravit. A to nejen kvůli estetice, ale také kvůli správné výslovnosti, funkci a možnosti čištění. Většinou se totiž mezi křivými zuby hromadí zbytky potravy, čištění je značně omezeno a to brzy vede ke vzniku kazu, zubního kamene a zánětu dásní. Problém se pomalu zhoršuje a končí rozsáhlým ošetřením korunkami nebo ztrátou zubů.

rovnatka2

U mladších lidí doporučujeme vždy nápravu rovnátky. Fixní rovnátka v naší praxi nezhotovujeme, ale doporučíme Vám nejbližšího odborníka. Problém bývá s čištěním kolem zámků rovnátek.  Aby se během nošení rovnátek zuby nezkazili, je nezbytná zvýšená péče o zuby (čištění) a častější kontroly.

rovn3

Pokud někdo není schopen zuby s rovnátky vyčistit, je správné rovnátka zase sundat. Jinak, když se rovnátka po několika měsících sejmou, zbude ze zubů vyrovnané vrakoviště. 
Dentální hygienistka Vám doporučí speciální pomůcky na péči o fixní rovnátka.

 

Dospělí lidé často odmítají nošení rovnátek a požadují srovnání zubů proteticky.
Někdy je to opravdu rychlé a snadné řešení. Jindy, zvláště pokud jsou zuby zdravé, je škoda tyto zuby brousit a také výsledek není zcela ideální. Problémem je totiž nedostatek místa v zubním oblouku a to obroušení zubů nenapraví. Každá situace vyžaduje individuální analýzu na modelech a fotografiích a konzultaci s ortodontistou. Našim společným cílem je přirozeně vypadající zdravý harmonický chrup.

fazety