Skřípání zubů

Většina lidí pravděpodobně čas od času skřípe zuby. Občasné skřípání nezpůsobuje žádné velké zdravotní problémy, pokud se však skřípání objevuje pravidelně, může vést ke zničení zubů a dalším možným problémům.

Proč lidé skřípou zuby
Skřípání je nejčastěji způsobováno stresem a úzkostí, často se vyskytuje v noci během spánku. Velmi často je ale také  způsobováno abnormálním skusem a křivými zuby.

Jak zjistím, že skřípu zuby?
Protože se skřípání často objevuje pouze během spánku, lidé si ho nejsou vědomi. Nicméně konstantní bolesti hlavy nebo bolesti čelisti, mohou být příznakem skřípání zubů. Častokrát jsou lidé na skřípání upozorněni svým partnerem, který je v noci slyší.
Pokud si myslíte, že skřípete zuby, určitě neváhejte a přijďte k nám. Vyšetříme Vaše ústa a čelisti, jestli jeví příznaky bruxismu, jako jsou bolesti čelisti nebo jiné abnormality ve Vašich ústech.

Proč je skřípání zubů nebezpečné
V některých případech může chronické skřípání vést k lámání nebo ztrátě zubů. U chronického skřípání, mohou být zuby skousány až na pahýly. Pokud k tomu dojde, zcela určitě bude zapotřebí vhodné řešení např. můstek, korunky, plnění koř. kanálků, implantátů, částečné nebo celkové zubní náhrady.
A nemusí to být pouze zubní sklovina, kterou si ničíte. Zrovna tak mohou být poškozeny také Vaše čelisti, což může vést ke zhoršení sluchu a také ke změně vzhledu Vaší tváře.

Co mám udělat, abych přestal (a) skřípat zuby?
Zcela určitě co nejdříve navštivte naše centrum. Naši lékaři Vám navrhnou zubní chránič na míru, který Vás bude chránit před nočním skřípáním. Pokud je skřípání způsobeno stresem, snažte se svůj stres eliminovat. Existují také léky na uvolnění svalů.

Další tipy:

  1. Vyvarujte se nápojů s kofeinem.
  2. Vyvarujte se alkoholu.
  3. Nedávej si do úst nic, co není k jídlu (např. tužky).
  4. Nežvýkejte žvýkačky, nutí Vás to pevně svírat čelisti.
  5. Trénujte neskřípání! Pokud si všimnete, že svíráte čelisti nebo skřípete zuby během dne, vložte jazyk mezi zuby. Trénujete tím čelistní svaly, aby relaxovaly.