Jak správně čistit zuby?

Správný způsob čištění zubů závisí především na stavu Vašich zubů a dásní. Je velký rozdíl mezi způsobem čištění chrupu se zdravou dásní s malými mezizubními prostory a čištění chrupu s paradentózou, kde jsou mezizubní prostory otevřené.

U zdravé dásně a mladých lidí, je třeba soutředit se na rýhy a jamky, které se nacházejí na žvýkacích plochách zubů. Zde vzniká kaz nejčastěji. Dále je třeba omezit nebezpečí vzniku kazu a zánětu dásně v úzkých prostorách mezi zuby, a to používáním zubní nitě nebo velmi tenkých mezizubních kartáčků.

U chrupu se zánětem dásně a parodontitidou (paradentózou) by měl zubní kartáček směřovat tam, kde je problém, tedy šikmo do prohlubně (žlábku,kapsy) mezi zubem a dásní. Doporučuje se úhel přibližně 45 stupňů a drobné krouživé pohyby. Mezizubní kartáčky se volí větší, podle potřeby. Měli by dostatečně čistit, ale nezraňovat zanícenou dáseň.

Zubní kartáček volte vždy raději měkký nebo střední. Pokud budete používat tvrdý kartáček, ve snaze silně vyčistit nánosy, akorát zraníte dáseň, vyvoláte krvácení a tím většinou čištění končí. Měkký kartáček (Soft, Supersoft, Ultrasoft) vyčistí stejně dobře, jenom to trvá trochu déle.

Základem domácí péče o zuby je čištění vhodným zubním kartáčkem a zubní pastou.

Cílem čištění zubů je co nejlépe zuby zbavit zbytků jídla a především plaku, a přitom nepoškodit vlastní zuby a dáseň. Z toho plyne jakým způsobem čistit.

  1. Důležité je na jedné straně zubního oblouku začít, a na druhé skončit. Cílem tohoto postupu, je postupovat zub po zubu a nevynechat přitom žádný zub.
  2. Nejprve se věnujte čištění žvýkacích plošek zadních zubů. Zde je účinný jakýkoliv pohyb kartáčkem, zejména pak ve směru mezihrbolkových rýh, tedy do kříže. Tím se trochu rozcvičíte a napěníte zubní pastu.
  3. Potom si čistěte obtížné oblasti, tzn. vnitřní stranu zubů (směřující k patru a jazyku). Tím, že věnujete nejvíce pozornosti problematickým partiím Vašeho chrupu, využijete Vaši energii tam, kde je to nejvíc třeba. Často se totiž čištění těchto náročných úseků nechává na konec, kdy už je ruka unavená a zbývá málo času. Dochází potom k dalšímu zhoršování stavu, až k nevratnému poškození. Zde je doporučován malý krouživý pohyb kartáčkem, na každém zubu zvlášť. Protože zuby jsou oválné, je třeba i kartáček naklánět tak, aby zaoblení zubu kopíroval.
  4. Na závěr si nechte ty zubní plošky, které vyžadují lehkou ruku a správný směr kartáčku. Jsou to ty plochy předních zubů, které ukazujete při úsměvu. Většinou jsou obklopeny tenkou dásní, která je choulostivá na mechanické poranění. Proto je zde velmi nevhodné pohybovat kartáčkem, jako při pilování, tedy vodorovně, napříč přes zubní krčky. Tímto škodlivým způsobem jednak nedostanete štětiny kartáčku do rýh mezi zuby, ale navíc si způsobujete postupný ústup dásně a vznik tzv. krčkových klínovitých defektů . Zuby se stávají citlivými na teplo a chlad a opticky se prodlužují. Správný pohyb kartáčku je tedy směrem od dásně k zubu, tedy u dolních zubů od spodu nahoru a u horních zubů opačně. Důležitý je zde pohyb v zápěstí.

Jakmile jste důkladně očistili zuby kartáčkem a pastou, je třeba ještě dočistit mezizubní prostory. Podle jejich velikosti volte správnou pomůcku, buď zubní nit, nebo mezizubní kartáčky.  

Správný způsob používání zubní nitě a mezizubních kartáčků by Vám měl ukázat zubní lékař nebo dentální hygienistka. Není to nijak složité. Můžete to zkusit doma sami. Jenom opatrně.

Jak používat jednotlivé zubní pomůcky najdete na našem Instagramovém profilu ve videích.

Seznam nejběžnějších pomůcek na čištění zubů najdete zde.

Jak často a jak dlouho čistit správně zuby se dozvíte zde.